Kolektiv autorů vedený Miloslavem Šimkem z Biologického centra AV ČR si vysloužil ocenění za přehledovou publikaci Živá půda. Dvousvazkovou knihu vydalo v roce 2019 Nakladatelství Academia. Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu se tradičně slavnostně předává na zámku v Lužanech u Přeštic, tentokrát se ceremonie odehrála v pondělí 21. září 2020 v areálu Hlávkových domů v Praze.
Šedesátistránkovou brožuru o půdě, jejím významu, využívání i poškozování připravili vědci z Ústavu půdní biologie BC AV ČR. Brožura je určena pro širokou veřejnost a navazuje tak na letošní stejnojmennou velkoformátovou výstavu fotografií "Bez půdy to nepůjde", k níž doplňuje důležitá fakta a zajímavé údaje.
Zůstane naše půda živá? Takovou otázku pokládají půdní biologové Miloslav Šimek a Karel Tajovský z Biologického centra AV ČR v expertním stanovisku AVex, které je určené pro orgány státu a jeho představitele jako odborný podklad ve věcech veřejných záležitostí. Věcí nad míru veřejnou, která se dotýká života každého člověka, byť si to možná neuvědomuje, je v této stručné informační brožuře půda.
Co dělají tropičtí mravenci a termiti, když jim berete les? Jiří Tůma z Biologického Centra Akademie věd ČR odpovídá nejen na tuto otázku jako Dopolední host Českého rozhlasu České Budějovice.
Cenu Josefa Hlávky za nejlepší publikaci za rok 2019 v oblasti věd o neživé přírodě získala kniha Živá půda, na které se podílel tým autorů z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR, z vysokých škol i výzkumných ústavů. Vedl je mikrobiolog Miloslav Šimek.
Nová velkoformátová výstava o půdě je od 22. června do 22. července 2020 k vidění na náměstí Přemysla Otakara II. V Českých Budějovicích. Výstavu připravili vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd ČR s cílem upozornit na to, jaký má půda význam pro náš život, v jakém je v současné době stavu, jak je využívána a současně poškozována. Zájemci se na výstavě např. dozvědí,...
Článek v Biological Reviews vyzdvihuje význam mravenců a termitů pro ekosystémové procesy a shrnuje dostupnou literaturu popisující vzájemné vztahy mezi těmito dvěma skupinami hmyzu. Draví mravenci jsou patrně schopni významně regulovat populace termitů a tím pádem i ovlivnit rozklad rostlinné organické hmoty.
Zdravá půda je fascinujícím světem plným nejrůznějších mikroorganismů a živočichů. Je důležitá nejen pro pěstování plodin, ale také pro udržení vody v krajině. Jenže intenzivní zemědělskou činností a čím dál rozsáhlejší výstavbou dálnic, velkoskladů a lidských sídel ji nenávratně ničíme. O nejnovějších výzkumech půdy si přečtete titulním článku nového čísla časopisu Akademie věd ČR: A / Věda a...
Víte, že půda může pomoct řešit problém globálního oteplování? A víte, že v jediné jeskyni na světě, a to u nás v České republice, žije obrovská populace žížal, o které se dosud téměř nic neví? I to zkoumají vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR. Poznatky o půdě souhrnně popsali v nové, osmisetstránkové publikaci Živá půda, která bude brzy doplněna praktickou příručkou pro...
Biologické centrum Akademie věd ČR (BC AV ČR) získalo ve čtvrtek večer povolení od Státního zdravotního ústavu a zařadilo se tak mezi pracoviště, která mohou oficiálně vyšetřovat vzorky na přítomnost koronaviru. Denně mohou vědečtí pracovníci provést 100 analýz, v zásobě mají laboratorní materiál pro přibližně 2000 testů. Biologické centrum však není zdravotnické zařízení a nebude vzorky...