V poslední době jsme zaznamenali řadu situací, kdy jsou lidé u nás naštvaní nebo agresivní na naše rusky mluvící spoluobčany, odmítají je obsloužit v obchodech, agrese se přenáší i na ruské děti v kolektivech...
Shodný počet 136 hlasů získaly články Jiřího Tůmy z Biologického centra AV ČR s názvem „Mravenci jako lesní farmáři. Pasou dobytek, používají desinfekci a umí i kompostovat!“ a Josefa Štemberka s názvem „Jak z mraků vyrobit miliony? Jak jsme počítali návštěvníky v Národním parku Šumava“.
Se znepokojením a obrovskými obavami sledujeme válečnou agresi Ruska vůči Ukrajině. Zahájení útoku putinovského Ruska na strategické cíle na svrchovaném území Ukrajiny přerostlo v otevřenou agresi Ruska vůči svobodné zemi ukrajinského lidu pod záminkou střežení míru v Doněcké a Luhanské samozvané republice na východě země. Jedná se o další akt státního terorismu na území Ukrajiny, svrchované...
V populárně naučném časopisu Živa vydávaném nakladatelstvím Academia vychází v prvním čísle letošního ročníku recenze od Doc. Ladislava Mika, která komentuje, přibližuje a zároveň vyzdvihuje potřebnost takových publikací, jakou je právě Živá půda – praktický manuál autorského kolektivu pod vedením Miloslava Šimka z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR.
Vědci v Západní Austrálii objevili vůbec první více než tisícinohou mnohonožku. Napočítali jí 1306 nohou. Zvíře s nejvíce nohama na světě našli výzkumníci 60 metrů pod zemí poblíž jižního pobřeží Západní Austrálie. Nový druh pojmenovali po řecké bohyni podsvětí Eumillipes persephone.
S hlubokým smutkem oznamujeme, že ve čtvrtek 13. ledna 2022 zemřel ve věku nedožitých 84 let prof. RNDr. Josef Rusek, DrSc., světově uznávaný odborník na chvostoskoky, půdní zoolog a ekolog. Během své vědecké kariéry se intenzivně zabýval studiem taxonomie, biologie i ekologie některých skupin hmyzu, především chvostoskoků. Byl uznávaným odborníkem nejen v evropském, ale i celosvětovém měřítku....
Článek o mravencích od Jiřího Tůmy z Ústavu půdní biologie BC AV ČR se utká v soutěži "Šumavská mozkovka" o nejlepší popularizační článek představující nové poznatky o šumavské přírodě. Soutěž se koná již po osmé a pořádá ji Správa NP Šumava. Hlasovat může jakýkoli čtenář do 21. února 2022.
Kniha Aplikovaná ekologie od Jana Frouze a Jaroslavy Frouzové, kterou letos v češtině vydalo nakladatelství Univerzity Karlovy Karolinum Press, právě vyšla v angličtině v nakladatelství Springer.
Cenu Vojtěcha Jarošíka za vynikající studentskou publikaci v ekologii za rok 2020 obdržel Jiří Tůma z Biologického centra a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Ve své publikaci se Jiří Tůma věnuje interakcím mezi termity a mravenci v ekosystému.
S hlubokým smutkem a lítostí oznamujeme, že v pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve věku 83 let prof. RNDr. František Sehnal, CSc., světově uznávaný odborník v oboru entomologie. Ve své výzkumné práci se zabýval fyziologií hmyzu se zaměřením na hormonální regulaci jeho vývoje. Významným způsobem se zasloužil o rozvoj Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), jehož byl ředitelem v letech...