Naše civilizace produkuje velké množství bioodpadu, který obvykle končí na skládkách komunálního odpadu, ačkoliv by se tento odpad dal dále využít a recyklovat. Pojďme se společně podívat na to, jak zbytečně neplýtvat potravinami a jak využít vyprodukovaný bioodpad například pro výrobu blahodárného kompostu, který ozdraví naši půdu.
V tomto díle pořadu Život je věda od Jihočeské televize se podíváme za vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd. Koukneme se na žížaly - dokonalé ekosystémové inženýry, kteří pracují s uhlíkem v půdě. S Michalou Bryndovou vám představíme želvušky a díky putovní panelové výstavě se dozvíme základní informace o půdě a o tom, jak se dá zlepšit její stav.
V českém zemědělství se snížily emise metanu, který je jedním ze skleníkových plynů. Dobrá zpráva to ale není. Nevedla totiž k němu cílená opatření, ale snížení počtu chovaného dobytka. To s sebou přináší řadu jiných problémů. Skleníkovým plynům v zemědělství se věnuje profesor Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie BC AV ČR, který se jako jediný český vědec společně s více než čtyřiceti...
Nakladatelství Springer vydalo na začátku roku 2021 novou publikaci o měření skleníkových plynů ze zemědělství. Knihu s názvem Measuring Emission of Agricultural Greenhouse Gases and Developing Mitigation Options using Nuclear and Related Techniques (vychází v angličtině) zpracoval kolektiv 41 autorů, jediným českým spoluautorem je Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie BC AV ČR.
Oteplování planety Země je nejvíc patrné v polárních oblastech. Potvrzuje to i unikátní výzkum české vědecké výpravy na Špicberkách, které se zúčastnili i půdní biologové z Biologického centra AV ČR. Expedici zachytil režisér Zdeněk Zvonka v dokumentu Čeští vědci v tající Arktidě, který bude mít premiéru 26. ledna na ČT2.
Užívání antibiotik a dalších léků u lidí, ale i u hospodářských zvířat s sebou přináší závažný problém pro zdraví našich půd. Léčiva se s odpady dostávají do půdy, odkud mohou přecházet do podzemních vod nebo zemědělských plodin, a tedy vstupovat do dalších potravních řetězců. O osudu léků v půdě rozhoduje to, jak silně se vážou na půdní částice, případně do jaké míry je mohou rozkládat živé...
Popularizační článek o želvuškách od Michaly Bryndové z Ústavu půdní biologie BC AV ČR se utká v soutěži "Šumavská mozkovka" o nejlepší popularizační článek představující nové poznatky o šumavské přírodě. Soutěž se koná již po sedmé a pořádá ji Správa NP Šumava. Hlasovat může jakýkoli čtenář do 7. února 2021.
K letošnímu apelu Světového dne půdy "Zachovejte půdu živou, chraňte půdní biodiverzitu" se připojují i vědci z Biologického centra AV ČR. Apel totiž úzce koreluje s výzkumnými výsledky našich půdních biologů. Není proto náhodou, že jednu z našich publikací vybral mezinárodní vědecký časopis Soil Biology & Biochemistry jako příklad, který ilustruje téma Světového dne půdy 2020 a přináší jasné...
Brožura o půdě, která navazuje na letošní stejnojmennou velkoformátovou výstavu fotografií "Bez půdy to nepůjde", se dočkala druhého, doplněného vydání. Publikaci, která srozumitelně a přehledně pojednává o významu, využívání i poškozování půdy, připravili vědci z Ústavu půdní biologie BC AV ČR a na podzim letošního roku ji doplnili zejména o kapitolu o hnojení plodin.
V národním parku České Švýcarsko zkoumají vědci z Biologického centra AV ČR vliv půdních organizmů na ukládání nebo uvolňování uhlíku. Zaměřují se přitom na spáleniště, která jsou na uhlík velmi bohatá.